“Покращення доступу людей, що живуть з ВІЛ (ЛЖВ) та представників уразливих груп до якісних послуг з профілактики та лікування ВІЛ в Дніпропетровській області”
Мета проекту HealthLink: покращення доступу людей, що живуть з ВІЛ (ЛЖВ) та представників уразливих груп до якісних послуг з профілактики та лікування ВІЛ шляхом вдосконалення надання послуг на рівні як закладів охорони здоров’я, так і спільнот, а також цільового маркетингу найважливіших послуг та їх постачальників.
Завдання проекту:
- розробити, вдосконалити та збільшити масштаб впровадження ефективних моделей охоплення людей з високим рівнем ризику інфікування ВІЛ задля сприяння швидкого початку лікування, а також забезпечення прихильності та утримання на лікуванні;
- посилити попит на послуги для ЛЖВ та уразливих груп (УГ);
- залучити ЛЖВ та УГ, організації та активістів до системної адвокаційної діяльності щодо вдосконалення законодавства, нормативних актів, операційної політики та їх практичного застосування для сприяння доступу до якісних та ефективних послуг;
- підготувати працівників охорони здоров’я для ефективного надання якісних послуг ЛЖВ та УГ та зменшення стигми і дискримінації по відношенню до ЛЖВ та УГ.
Цільові групи проекту:
- відвідувачі та пацієнти ЗОЗ;
- ВІЛ-позитивні пацієнти, їх статеві партнери та представники оточення, які мають ризик інфікування ВІЛ, в тому числі з ГНР.
- Медичні працівники, які працюють у Центрах первинної медико-санітарної допомоги / сімейні амбулаторії;
- закладах надання швидкої/невідкладної медичної допомоги; медичних центрах/клініках приватної форми власності, в тому числі, де практикується відвідування лікарем пацієнта вдома; медичних діагностичних центрах, медичних лабораторіях, що виконують тестування на ВІЛ, вірусні гепатити, ІПСШ;
- лікарнях на залізничному, водному транспорті, та інші релевантні галузеві лікарні; психіатричних лікарнях, наркологічних лікарнях та диспансерах, психоневрологічних лікарнях, онкологічних, протитуберкульозних диспансерах, травматологічних, туберкульозних лікарнях, дермато-венерологічних диспансерах та лікарнях; перенатальних центрах, пологових будинках, антенатальних центрах, відділеннях гінекології, жіночих консультаціях, інших ЗОЗ з високою ймовірністю виявлення ВІЛ-інфекції серед пацієнтів.
Принципи реалізації проекту:
- Добровільна участь.
- Потенційні клієнти мають бути поінформовані про те, що їхня участь у проекті є суто добровільною та ознайомлений з формою інформованої згоди, як погодження отримувати послуги проекту та дозвіл використовувати надану клієнтом інформацію.
- Усі учасники мають підтвердити, що вони розуміють та погоджуються з усіма пунктами інформованої згоди.
- Всі питання, що виникатимуть у клієнтів, будуть для них адекватно з’ясовані та розтлумачені.
- Захист конфіденційної інформації.
- Дотримання принципу конфіденційності забезпечує захист від розголошення інформації, пов’язаної зі станом здоров’я клієнта, зокрема, інформації про ВІЛ-статус, про наявність інших захворювань, про індивідуальну поведінку або про звернення за тими чи іншими послугами.
- Працівники, залучені в проект, зобов’язуються дотримуватися конфіденційності усієї персональної та медичної інформації про стан здоров’я клієнтів проекту і підписують відповідний документ.
- Усі дані проекту, будуть зберігатися із дотриманням усіх принципів конфіденційності.
- Надання послуг здійснюється для всіх клієнтів, незалежно від статі, гендеру, національної або релігійної належності.
1. Консультування та тестування на ВІЛ за ініціативи провайдера (медичного працівника)Навчені медичні працівники відібраних ЗОЗ проводять:
- Скринінг пацієнтів для подальшого консультування та тестування на ВІЛ-інфекцію (за клінічними симптомами, поведінковими особливостями та іншими ознаками консультують та мотивують їх пройти тестування на ВІЛ-інфекцію (швидкими тестами (ШТ) або в лабораторії). Особливу увагу необхідно приділити залученню до послуг представників груп найвищого ризику щодо інфікування ВІЛ;
- проводять тестування на ВІЛ за допомогою швидких тестів (ШТ) або за допомогою ІФА;
- перенаправляють пацієнта з ВІЛ+ результатом тесту до соціального працівника (модель «Тестування партнерів», «Навігація») та/або кейс менеджера тощо.
- Мотивують пацієнта з ВІЛ+ залучити його оточення до тестування (насамперед сексуальних партнерів, партнерів по вживанню ін’єкційних наркотиків).
Ця діяльність в проекті зазначається, як КТІП – консультування та тестування за ініціативи провайдера (медичного працівника). Медичний працівник може скористатися допомогою соціального працівника НУО або ЗОЗ для ефективного залучення пацієнтів на КТІП з-поза меж ЗОЗ з найбільш уразливих груп або задля послуги асистованого тестування на ВІЛ.
Клієнтам, які матимуть позитивний результат швидкого тесту на ВІЛ-інфекцію в процесі проведеного тестування за ініціативою медичного працівника або асистованого тестування за допомогою соціального працівника НУО у відібраних ЗОЗ, пропонуватимуться послуги з супроводу на Д-облік та АРТ.
Крім цього, цих пацієнтів мотивуватимуть надати контакти своїх партнерів (сексуальних або ін’єкційних).
2. Оптимізоване виявлення випадків у найближчому оточенні ЛЖВ. Доцільно розташовувати пункт надання послуг з тестування партнерів ВІЛ-позитивного клієнта у центрі СНІД, або іншому лікувальному закладі, який уповноважений проводити епідрозслідування, диспансеризацію та призначати лікування у зв’язку з ВІЛ-інфекцією.
Бажано залучення до цієї роботи лікаря/помічника епідеміолога або медичного працівника, що займається епідеміологічним розслідуванням з приводу ВІЛ-інфікування. Якщо це не можливо, можна орендувати кабінет/приміщення неподалік даного ЗОЗ, де розмістити соціального працівника для проведення консультування та асистованого тестування партнерів ВІЛ-позитивних клієнтів.
Соціальний працівник в ході консультування щодо збереження здоров’я пропонує клієнту потурбуватися не лише про своє здоров’я, а й подбати про здоров’я членів своєї соціальної мережі (наприклад, це можуть бути сексуальні партнери, партнери, які спільно вживають наркотики, члени соціальних ризикованих дій тощо).
Соціальний працівник інформує про умови проекту, за якими клієнт стає рекрутером/Індексом – тобто тим, хто знаходить, мотивує й залучає членів своєї соціальної мережі до проекту. Після того, як соціальний працівник проводить інструктаж, викладає обов’язки сторін, рекрутер отримує від нього спеціальні рекрутські купони/візитівки, за допомогою яких клієнт може залучати партнерів зі своєї спільноти.
Кожний клієнт проекту, який відповідає критеріям, отримує кількість купонів/візитівок, яка відповідає кількості партнерів (сексуальних та/або їн’єкційних) купони.
Критеріями для реєстрації учасників є:
- Пред’явлення спеціального купона/візитівки з кодом ВІЛ позитивного партнера
- Добровільна участь
- Інформована згода
- Підтвердження зв’язку клієнтів проекту відбувається на рівні купонів/візитівок, коли учасник проекту приходить з купонами/візитівками від інших учасників.
Зв’язок позначається як існуючий, коли одна з двох осіб надає інформацію про спільне споживання ін’єкційних наркотиків або про сексуальні стосунки, соціальні ризиковані дії.
Усім кандидатам, які відповідають критеріям, встановленим для учасників проекту соціальний або медичний працівник пропонує взяти участь у проекті та підписати Форму інформованої згоди на участь у проекті. Усі учасники мають підтвердити, що вони розуміють та погоджуються з усіма пунктами інформованої згоди, перед тим, як їх буде залучено до проекту.
Якщо учасники раніше не отримували послуг з профілактики ВІЛ, вони отримають консультацію щодо безпечної поведінки та контакти і коротку інформацію про програми, які реалізуються регіональними НУО. Відповідно до потреб клієнта, соціальний працівник видає необхідні направлення, інформаційну листівку — список всіх інших послуг, які можуть бути надані.
Рекрутер повертається у свою спільноту й залучає представників своєї соціальної мережи у проект, та видає спеціальний купон, з яким можна прийти в офіс проекту. Цикл повторюється знову.
Для ВІЛ+ пацієнтів соціальний працівник може запропонувати варіанти співпраці та переадресації щодо подальшого встановлення діагнозу, спостереження та початку лікування.
3. Супровід light/Навігація – це модель роботи з клієнтом, який здатен самостійно виконати кроки щодо постановки на облік та початок лікування або вже пройшов певні етапи. Більшість клієнтів проекту отримує послуги саме за цією моделлю.
Модель включає:
- мотиваційне консультування соціального або медичного працівника щодо збереження клієнтом власного здоров’я, інформування щодо переваг постановки на медичний облік та своєчасного призначення лікування. Соціальний працівник проводить щонайменше три очні консультації та підтримує з клієнтом регулярний телефонний зв’язок;
- надання клієнтові чіткої схеми відвідування та розкладу роботи Центру СНІД (кабінету «Довіри»). Надається вся необхідна інформація щодо можливого місця проведення підтверджувальних аналізів. У проекті повинна функціонувати система переадресації клієнтів з позитивним результатом швидкого тесту до центрів СНІДу чи кабінетів Довіри ЗОЗ. Клієнту видається заповнене «Направлення» з печаткою НУО або ЗОЗ, що видає направлення до Центру СНІД (або кабінету «Довіри» при лікувальному закладі) з метою підтвердження результату швидкого тесту методом ІФА, встановлення діагнозу ВІЛ-інфекції та подальшого медичного спостереження;
- самостійне відвідування клієнтом Центру СНІД, кабінету «Довіри» для постановки діагнозу, спостереження та отримання лікування;• сприяння у підтримці з боку спільнот – залучення клієнта до таких заходів, як групи підтримки, навчальні структуровані заняття щодо життя з ВІЛ, підтримуюче консультування он-лайн, пере направлення у школу пацієнта та інше. Якщо організація, що виконує проект, має намір реалізовувати таку діяльність, Альянс надає додаткові рекомендації щодо її організації та навчання виконавців.Медичні працівники, які тестуватимуть та виявлятимуть ВІЛ+ пацієнтів –автоматично стають учасниками Програми мотивації, розробленої Альянсом. Програма мотивації включатиме впровадження пакетної накопичувальної системи мотивації медичних працівників усіх ЗОЗ, які беруть участь у проекті та займаються тестуванням. Це допоможе мотивувати медичних працівників щодо підвищення ефективності їх роботи з ВІЛ-позитивними пацієнтами та досягнення індикаторів проекту.
4. Супровід за допомогою кейс-менеджера.Компонент кейс-менеджмент буде зосереджений переважно на споживачах ін’єкційних наркотиків та інших уразливих групах, які нещодавно отримали позитивний результат швидкого тесту, не стоять на диспансерному обліку та /або знаходяться у складному психологічному/соціальному стані, потребують допомоги із супроводу у зв’язку з ВІЛ-інфекцією.
Кейс-менеджер виступає координатором соціальних та медичних послуг, представляє інтереси клієнта в закладах охорони здоров’я та інших установах. Основними завданнями кейс-менеджерів є: оцінка ситуації, створення індивідуального плану ведення клієнта, моніторинг впровадження, побудова короткострокової підтримки для формування прихильності до лікування (максимально протягом 5 місяців).
Ризики зараження ВІЛ і ВГС серед споживачів наркотиків
«Вивчення соціального, просторового та часового контексту ризиків вживання ін’єкційних наркотиків, а також ризиків зараження ВІЛ-інфекцією і ВГС серед людей, які вживають наркотики в Україні»